Gardner Romps Through Field To Collect Trophy

0
47

LAS VEGAS — Damion Gardner won for the third time in four starts in the AMSOIL USAC National Sprint Car Series this season Thursday night at The Dirt Track @ Las Vegas Motor Speedway.

Gardner started 15th in his Pace Lighting Shaver-powered Eagle and romped through the field to take the lead from Dave Darland on lap 28 in the 30-circuit event on the half-mile dirt track.

Gardner, who extended his point lead, didn’t crack the top 10 until lap 19 and then began blasting past cars en route to victory.

Darland finished second with Chris Windom, Tracy Hines and fast-qualifier Jerry Coons, Jr. completing the top five.

The summary:
Qualifications:
  1. Jerry Coons, Jr., Hoffman 69, 19.191;
  2. Tracy Hines, Hines 4, 19.358;
  3. Chad Boat, Boat 30, 19.430;
  4. Henry Clarke, Kunz 67, 19.710;
  5. Greg Bragg, Sertich 92, 19.918;
  6. Chris Windom, Walker 11, 20.038;
  7. Ricky Williams, Williams 11w, 20.132;
  8. Johnny Herrera, Herrera 45x, 20.144;
  9. Casey Shuman, Cook 4g, 20.165;
10. Brett Burdette, Burdette 17b, 20.237;
11. Robert Ballou, MPHG 81, 20.259;
12. Dave Darland, Kunz 67k, 20.262;
13. Levi Jones, Stewart/Curb Agajanian 20, 20.509;
14. Brad Sweet, Kahne 49, 20.517;
15. Cody Kershaw, Crossno 38, 20.602;
16. Austin Williams, Jory 2, 20.752;
17. Danny Sheridan, Kittle 18, 20.972;
18. Damion Gardner, DG 71, 21.060;
19. Bud Kaeding, BK 29, 21.075;
20. Cody Williams, Jory 44, 21.125;
21. Kyle Cummins, Wild Ride 4u, 21.167;
22. Blake Miller, M-M 7, 21.266;
23. Bryan Clauson, RWB 2b, 21.341;
24. Rusty Carlile, Carlile 51, 21.464;
25. Mike Spencer, Chaffin 50, 21.491;
26. Keith Bloom, Kaeding 27,21.580;
27. Cory Kruseman, Kruseman 21k, 21.731;
28. Bret Mellenberndt, Mellenberndt 97, 21.763;
29. Shane Hmiel, 56 Inc. 17, 21.778;
30. Brad Loyet, Loyet 05, 21.859;
31. Seth Wilson, Wilson 1x, 21.993;
32. Austin Mero, Kruseman 71k, 22.100;
33. Mathew Shedarowich, Shedarowich 9, 22.410;
34. Jimmy Crawford, Crawford 11x, 22.510.

First Heat (8 laps): Jones, Spencer, Hmiel, Sheridan, Shuman, Bragg, Coons, Cummins, Shedarowich.

Second Heat (8 laps): Gardner, Sweet, Windom, Miller, Hines, Burdette, Bloom, Crawford.

Third Heat (8 laps): Clauson, Ballou, Kaeding, Boat, Kruseman, Wilson, Kershaw, R. Williams.

Fourth Heat (8 laps): Darland, Herrera, Clarke, Mellenberndt, A. Williams, C. Williams, Mero, Carlile.

Semi (12 laps): Coons, Shuman, Hines, Wilson, R. Williams, Burdette, Mero, Kruseman, Crawford, Bloom, Cummins, Bragg, C. Williams, Shedarowich, A. Williams.

Feature (30 laps): Gardner, Darland, Windom, Hines, Coons, Wilson, Clauson, Herrera, Clarke, Ballou, Spencer, Shuman, Sweet, Miller, Kaeding, Boat, Hmiel, Sheridan, Mellenberndt, Kruseman, Burdette, C. Williams, Jones, R. Willliams.