CHILI BOWL: Christner Trucking Qualifying

0
158
Jerry Coons Jr. (center) won Thursday's Chili Bowl Nationals feature. He shared the podium with runner-up Andrew Deal (right) and third-place Kevin Swindell. (Frank Smith photo)
Jerry Coons Jr. (center) won Thursday’s Chili Bowl Nationals feature. He shared the podium with runner-up Andrew Deal (right) and third-place Kevin Swindell. (Frank Smith photo)

Lucas Oil Chili Bowl Nationals presented by General Tire, Tulsa Expo Raceway, Tulsa, Okla., Jan. 15, 2015

First Heat (8 laps): Andrew Deal, Christopher Bell, Thomas Meseraull, Geoff Ensign, Tommy Kunsman, J.T. Imperial, Katlynn Leer.

Second Heat (8 laps): Davey Ray, Seth Bergman, Steven Shebester, Justin Peck, Justin Melton, Austin Archdale, Barry Lamb, Scott Crystal.

Third Heat (8 laps): Steve Buckwalter, Kevin Swindell, Matt Streeter, Harley Hollan, Kip Hughes, Coby Hughes, Michelle Decker, Robert Harr.

Fourth Heat (8 laps): David Gough, Chad Wilson, Shane Golobic, A.J. Fike, Seth Motsinger, Kenny Wallace, James Burke, Danny Smith.

Fifth Heat (8 laps): Cole Wood, Chad Boespflug, Ryan Bernal, Eric Fenton, Josh Baughman, Matt Juhl, Tom Harris, Sarah Fisher.

Sixth Heat (8 laps): Jerry Coons Jr., Richard Vander Weerd, Tyler Edwards, C.J. Johnson, Mark Chisholm, Ryan Leavitt, Ande Beirle, Wally Pankratz.

Seventh Heat (8 laps): David Gravel, Jason McDougal, Harli White, Patrick Stasa, Randi Pankratz, Donovan Peterson, Christian Kinnison, Tyler Nelson.

Eighth Heat (8 laps): C.J. Leary, Daniel Adler, Michael Koontz, Chris Andrews, Kevin Studley, Paul Nienhiser, Matt Harms, Cody Ledger.

Ninth Heat (8 laps): Heath Duinkerken, Tracy Hines, Jake Hagopian, Danny Smith, Ricky Stenhouse jr., Nick Speidel, P.J. Gargiulo, Ricky Shelton.

10th Heat (8 laps):Danny Stratton, Kevin Bayer, Mike Goodman, Cody Brewer, Justin Dickerson, Anton Julian, Ryan Foster, Chuck McGillivray.

First D Main (10 laps): Fisher, Nelson, Beirle, R. Bell, McGillivray, Harr, Crystal, Lamb.

Second D Main (10 laps): Ledger, Foster, D. Smith, Harms, Shelton, Burke, Kinnison, W. Pankrtaz.

First C Main (12 laps): Stenhouse, Hollan, Studley, Imperial, Juhl, Fisher, Julian, Nelson, K. Hughes, Harris, Wallace, Archdale, Kunsman, Leer.

Second C Main (12 laps): Ensign, Peterson, Decker, Pankratz, Fenton, Motsinger, Foster, Gargiulo, Speidel, Ledger, Nienhiser, Dickerson, Leavitt, C. Hughes.

First Qualifier (10 laps): Boespflug, Stratton, Streeter, Koontz, Swindell, Duinkerken, Shebester, Gough, Chisholm, C. Bell.

Second Qualifier (10 laps): Hines, Bernal, Golobic, Vander Weerd, Meseraull, Wilson, Gravel, Wood, Johnson, Hagopian.

Third Qualifier (10 laps): Deal, Coons, Goodman, Bayer, Peck, Fike, Edwards, Melton, Andrews, McDougal.

Fourth Qualifier (10 laps): Bergman, Adler, Stasa, Ray, Leary, D. Smith, White, Brewer, Baughman, Buckwalter.

First B Main (15 laps): C. Bell, Peck, Ray, Stenhouse, D. Smith, Gough, Duinkerken, Melton, Edwards, Chisholm, Hollan, Studley, Hagopian, Wilson, Johnson, Imperial.

Second B Main (15 laps): Swindell, Vander Weerd, Wood, White, Ensign, Brewer, Shebester, Peterson, Decker, Andrews, Baughman, Meseraull, Buckwalter, Fike, R. Pankratz, McDougal.

Feature (25 laps): Coons, Deal, Swindell, Bernal, Bell, Stratton, Peck, Golobic, Bergman, Bayer, Streeter, Stenhouse, Vander Weerd, White, Goodman, Boespflug, Hines, Stasa, Leary, Koontz, Wood, Gravel, Adler, Ray.